Fahri Aydos

İnsan hem matematikçi olmalı hem de şair.

Sanki şiir bilimmiş, matematik de bir sanatmış gibi.


–Trevanian, Şibumi adlı eserinden


Şiir hakkında

Şiir hakkında retoriğe girmeden bir şey söylemek çok zor. Çünkü “şiir”, “şair” kelimeleri konşmaya başladığında herkes çok süslü, alımlı cümleler bekliyor. Bu durum şiirin ne olduğunu şiirle söylemeye benziyor, fakat zaten şiir bir çeşit saklama sanatı olduğu için, bu şekildeki bir söylem açıklayıcı olmuyor.

Ben “matematikçi” olarak düz kelimelerle şöyle söyleyebilirim: Şiir en başta bir sanattır. Malzemesi kelimelerdir. Fakat malzemeye odaklanmak yanlış olur. Şiirin odak noktası insandır, insanın duygularıdır.

Şiir öncelikle şairin seçimidir. Kelimeleri nasıl kullanacağını şair seçer. Eğer bir şiiri iki farklı kişi benzer şekilde yazabiliyorsa, o şiirin kalitesi tartışılır. Şiir tekil olmalıdır ve ancak şairi tarafından yazıldığı şekilde yazılmalıdır.

Okuyucu ise kendini ifade eden, daha doğrusu kendisiyle başbaşa kalabildiği şiirleri kendine yakın bulur. İnsan ve insan duygularının çeşitliliği sonsuz sayıda denilebilir. Zaman ve olaylar da bu duyguları ayrıca çeşitlendirir. Bu sebeple şiiri tek yönlü olarak almak yanlış olur. Şiirin kalitesi tek yönlü olarak belirlenemez.

Aslında şiir hakkında Peyami Safa’nın şu sözü çok doğrudur: “Yüz defa, bin defa okumadığım şiire şiir demem.” Eğer bir şiiri bir defa okuyup tekrar ona dönmüyorsanız, o şiir size ulaşamamıştır. Fakat aynı şiir bir başkasına ulaşabilmiş olabilir.

Şiirlerim hakkında

Şiir işine kendi başına giriştim. Şunu demek istiyorum: bana bu işin inceliklerini öğreten bir hocam olmadı. Yukarıdaki “şiir” hakkındaki düşüncelerimin gelişmesi belki de yıllar sürdü. İlk iki kitabımı çok acemice bastırdığımı itiraf etmeliyim. Ondan sonraki kitaplarda başlardaki acemiliklerimi düzeltmeye çalıştım. Birçok şiiri daha kaliteli hale getirebilmek için tekrar ve tekrar yazdım. Bazı şiirlerin hamuru sağlamdı ve tekrar yazmaya imkan tanıdılar. Bazıları zaten olduğu gibi güzeldi. Bazılarını ise arşive kaldırmak zorunda kaldım.

Şiirlerimin en son hali, aydos.net‘deki halidir. Bu halinden daha önceki halleri, yayınlanmış olsa bile, geçerliliğini kaybetmiştir. Arşive kaldırdığım, aydos.net sitesinde metni olmayan şiirler hükmünü yitirmiştir.

Güzel eleştiri hoşuma gidiyor, kötü eleştirileri de duymak istemiyorum. Fakat şiir ve edebiyat hiçbir zaman geçim kaynağım olmadı. Bu sebeple kimseye bu konuda birşey ispatlamak zorunda kalmadım. Ve çok şükür, şiirimi kendi zevkime göre şekillendirdim.

Dergilerde Yayımlanmış Şiirlerim
Şiir güzelliğinde günler dileklerimle,

Fahri Aydos